Jak zaprojektować klimatyzację do biura?

montaż klimatyzacji w biurze

Klimatyzacja stanowi dziś standardowe wyposażenie wielu obiektów. To właśnie ona odpowiada za jakość powietrza oraz o to, by w pomieszczeniach nie było zbyt ciepło lub zbyt chłodno.

Zapewnienie dogodnej temperatury powietrza daje nie tylko poczucie komfortu, ale jest również podstawą do stworzenia idealnych warunków do codziennej pracy, co w konsekwencji przekłada się na większą wydajność pracowników. Aby móc jednak cieszyć się w pełni z funkcji, jakie oferuje ten system, trzeba go dobrze zaprojektować. Mianowicie nieodpowiednio dobrane urządzenie nie tylko nie zapewni oczekiwanych warunków, ale może być również nieekonomiczne.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzacji do biura?

Wybierając klimatyzację do biura, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Po pierwsze niezwykle kluczowa okazuje się analiza warunków panujących w pomieszczeniu, która pozwala oszacować pożądaną wydajność urządzenia. Prawidłowe określenie potrzeb jest najistotniejszą kwestią, która wpływa na późniejszą funkcjonalność systemu w pełni spełniającego oczekiwania inwestorów. Tym samym przy montażu klimatyzacji należy uwzględnić:

  • Liczbę osób przebywających w pomieszczeniu (100-150 W na każdą osobę),
  • Wielkość i kształt pomieszczeń, które mają być klimatyzowane,
  • Powierzchnię chłodzoną (100 W mocy chłodniczej na 1 m2 powierzchni lub 30 W na m3 w przypadku wysokich pomieszczeń powyżej 3,5 m),
  • Miejsce zamontowania urządzenia,
  • Stopień nasłonecznienia pomieszczeń,
  • Pozycję i powierzchnię okien,
  • Liczbę sprzętów RTV i AGD.

Przy mniejszej liczbie osób przebywających w pomieszczeniach można postawić na urządzenie o mniejszej wydajności. W odwrotnej sytuacji jednak należy zadbać o to, by system pracował efektywnie nawet przy maksymalnej liczbie pracowników jednocześnie wykonujących swoje obowiązki w biurze. Taka zależność ma również znaczenie przy wielkości biura. Im mniejsza powierzchnia, tym mniejsza pożądana moc chłodnicza. Nie można zatem decydować się na takie same urządzenia w małych firmach jak np. w dużych pomieszczeniach o otwartej przestrzeni. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach to właśnie wielkość powierzchni determinuje wybór odpowiedniego urządzenia.

Na dobór mocy klimatyzatora istotny wpływ ma również liczba sprzętów RTV i AGD umieszczonych w pomieszczeniach, które mają być klimatyzowane. Mianowicie każdy komputer, drukarka, kserokopiarka itd. wytwarza ciepło, które ponosi ogólną temperaturę powietrza. Jeśli więc takich urządzeń jest w biurze dużo, warto postawić na bardziej wydajne urządzenie. Montaż klimatyzacji musi również uwzględniać ilość naturalnego światła docierającego do pokoi. Tam, gdzie na co dzień nasłonecznienie jest większe, należy dobrać urządzenie o wyższej wydajności niż w przypadku pomieszczeń, które nie są wystawione na intensywne działanie promieni słonecznych.

Na jaką klimatyzację do biura warto się zdecydować?

Rynek oferuje różnego rodzaju rozwiązania, które w pełni spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów. Zainteresowani klimatyzacją w biurze mogą się zdecydować np. na klimatyzatory typu split (w zależności od preferencji dostępne są modele: ścienne, podłogowo-sufitowe, kasetonowe, kanałowe), które poza wydajną i cichą pracą, wyróżnia również atrakcyjny design, klimatyzatory multisplit, które najlepiej sprawdzają się do schładzania kilku pomieszczeń w tym samym czasie oraz klimatyzatory kanałowe, dostarczające powietrze poprzez przewody wentylacyjne. Praktycznym rozwiązaniem są również klimatyzatory ścienne lub konsolowe, które dzięki swoim niewielkim rozmiarom mogą być montowane na mniejszych przestrzeniach oraz nawet w trudno dostępnych miejscach.