Jak wygląda montaż klimatyzacji w domu?

montaż klimatyzacji w domu

Ze względu na coraz większą średnią temperatur w naszym kraju i wygodę, jaka płynie z chłodnego pomieszczenia latem, coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji w swoim domu.

Klimatyzacja jest urządzeniem polepszającym znacząco nasz komfort i samopoczucie, szczególnie w upalne dni lata, kiedy nie możemy wskoczyć do basenu z wodą w celu ochłody, a chcielibyśmy odetchnąć trochę od panującej temperatury. Niegdyś klimatyzacja była bardzo drogim urządzeniem, na które mogło sobie pozwolić niewiele osób. Obecnie podstawowe klimatyzatory domowe nie są już wielkim kosztem i ich montaż jest osiągalny finansowo dla większości z nas. Nowoczesne klimatyzatory również mogą pełnić funkcję grzania powietrza, co czyni ten układ całorocznym i przydatnym w naszym domu, niezależnie od panujących temperatur. Nowy design urządzeń jest również bardzo schludny, dzięki czemu nie psuje naszych pięknie zaaranżowanych salonów czy innych pomieszczeń. Co musimy wiedzieć o tych systemach i jak wygląda ich montaż w domu?

Działanie klimatyzacji

Spróbujmy prostym językiem wyjaśnić zasadę działania układów klimatyzacji, tak aby każdy z nas mógł to zrozumieć, bez wnikania w mocno techniczne sprawy. Układ klimatyzacji działa dzięki sprężaniu i nagłemu rozprężaniu się czynnika, który krąży przez podzespoły tego urządzenia. Czynnik ten w początkowej fazie jest sprężany przez kompresor, następnie wędruje przez skraplacz i osuszacz (urządzenia te odbierają ciepło i wilgoć z układu) do parownika. Tuż przed parownikiem czynnik z wysokiego ciśnienia zostaje rozprężony do niskiego, co powoduje nagłe wychłodzenie się go. Wentylator umieszczony przy parowniku przez przepływ powietrza ochładza je i wdmuchuje do naszego pomieszczenia.

Klimatyzator domowy

Możemy spotkać się z podstawowymi dwoma typami klimatyzatorów w użytku domowym i w małych punktach handlowych. Pierwszym z nich są klimatyzatory przenośne. Są to urządzenia przypominające wielkością małą lodówkę. Działają tak samo, są mniejsze i wydajniejsze. Ze względu na brak rozdzielenia jednostki urządzenia na wewnętrzną i zewnętrzną, do ich działania potrzebny jest wyciąg ciepłego powietrza na zewnątrz poprzez dość szeroką rurę. Rura ta powinna być wypuszczona przez otwór w ścianie na zewnątrz budynku i jest to zdecydowany minus tego urządzenia. Bardziej wydajne i profesjonalne klimatyzatory to urządzenia typu split. W urządzeniach tych mamy podział na jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. W zewnętrznej jednostce znajduje się duży wentylator, kompresor i wszelkie większe elementy układu. Jednostka wewnętrzna to wentylator z parownikiem i jednostką sterującą, która wdmuchuje chłodne powietrze do naszego domu. Są to główne dwa typy urządzeń montowanych w gospodarstwach domowych. Oczywiście istnieje wiele innych rodzajów klimatyzatorów, lecz są one użytkowane zazwyczaj na dużych powierzchniach handlowych czy produkcyjnych.

Montaż klimatyzatora w domu

Montaż klimatyzatora w naszym domu zazwyczaj wykonuje odpowiednia firma. Profesjonaliści w swojej dziedzinie posiadają odpowiednią wiedzę, narzędzia oraz certyfikaty uprawniające do montażu takich urządzeń. Aby wiedzieć, jak przygotować się na taką instalację, wymienimy teraz parę etapów, w jakich odbywa się montaż klimatyzacji.

  • Jednostka wewnętrzna – Jednostka ta powinna być umieszczona w konkretny sposób. Powinna znajdować się przynajmniej 20 cm od sufitu w dół, a po jej bokach powinniśmy zostawić chociaż po 15-20 cm pustej przestrzeni, która pozwoli w dalszej eksploatacji na ewentualne naprawy urządzenia i dostęp serwisowy. Montujemy ją za pomocą specjalnych stelaży przykręcanych wprost do ściany. Musimy również wywiercić większy otwór, którym przeprowadzimy sterujące kable elektryczne oraz przewody metalowe, którymi krąży czynnik wewnątrz tego układu. Nie mamy się co martwić, otwór ten nie jest duży.
  • Jednostka zewnętrzna – Instalacja takiej jednostki odbywa się zgodnie z instrukcją. Każde urządzenie posiada inną dopuszczalną długość przewodów chłodniczych. Im krótsza droga takich przewodów, tym lepiej. Pamiętajmy, że jednostki te podczas swojej pracy wytwarzają szum i delikatne wibracje, dlatego warto przemyśleć ich ustawienie na zewnątrz naszej elewacji tak, aby nie przeszkadzały nam np. w spokojnym śnie. Montaż samego urządzenia odbywa się podobnie jak tego wewnątrz. Mocowane jest do ściany również specjalnymi metalowymi uchwytami.
  • Przewody i kable – Z jednostki zewnętrznej do wewnętrznej należy przeprowadzić przewody elektryczne i rurki chłodnicze. Jeśli jeszcze nie mamy elewacji, możemy taką instalację schować pod nią, choć tutaj najlepiej zastosować specjalne koryto, dzięki któremu będziemy mogli w przyszłości taki przewód wyjąć czy wymienić. Jeśli mamy już elewację, również możemy zastosować koryto mocując je na tynku lub równając jego powierzchnię z tynkiem. Warto pamiętać o tym, że klimatyzacja przez nagłe ochładzanie i zmianę temperatur wytwarza na powierzchni parownika i przewodów skropliny wody. Te odprowadzane są specjalną rurką również na zewnątrz. Warto taką rurkę umieścić tak, aby woda ściekała wprost na grunt, a nie ciekła nam po elewacji, co pozwoli zapobiec powstawaniu zacieków na niej.
  • Napełnienie czynnika i uruchomienie – Wykwalifikowany pracownik firmy montującej w ostatniej fazie montażu napełnia układ odpowiednią ilością specjalnego czynnika chłodniczego i uruchamia go sprawdzając wcześniej szczelność wszystkich połączeń.

Montaż klimatyzacji to coraz częstszy krok w polepszaniu komfortu naszego codziennego życia. Dostępność urządzeń, serwis oraz coraz przystępniejsze ceny zachęcają do tego coraz więcej osób. Klimatyzacja pełni również funkcję oczyszczania i osuszania naszego powietrza w domu, więc dzięki temu możemy pozbyć się zbyt dużej wilgoci w pomieszczeniach. Jeśli potrzebujesz ochłody w upalne dni czy ciepłego powiewu w zimowy wieczór, nie zastanawiaj się zbyt długo, bo montaż klimatyzacji jest w zasięgu twojej ręki.