Dlaczego klimatyzacja może wymagać ponownego napełnienia?

napełnienie klimatyzacji

Klimatyzacja to coraz częściej stosowany system w naszych domach, biurach, samochodach i jeszcze innych miejscach. Nie ma się co dziwić, ponieważ w gorące, letnie dni to właśnie ona daje nam ukojenie i szczerze mówiąc, spora liczba osób nie wyobraża sobie już życia właśnie bez klimatyzacji.

Samo jej zamontowanie nie jest wielkim problemem – po prostu zamawiamy profesjonalną firmę, która montuje nam wszystko od przysłowiowego „A do Z” i możemy cieszyć się idealną temperaturą w naszym domu czy biurze. Jednak posiadanie klimatyzacji wiąże się jeszcze z innymi rzeczami niż tylko korzystanie z jej możliwości. W dzisiejszym artykule chcemy jedną z takich rzeczy omówić. Dokładniej mówiąc, chcemy zająć się pytaniem dotyczącym tego, dlaczego klimatyzacja może wymagać ponownego napełnienia.

Jak w ogóle działa klimatyzacja?

Zacznijmy może jednak od tego, jak w ogóle działa klimatyzacja. Przecież mimo tego, że wielu z nas korzysta z niej na co dzień, to raczej nie zastanawiamy się nad tym, jak ona działa i na czym opiera się jej funkcjonowanie. W dużym uproszczeniu, działanie klimatyzacji wygląda tak, że czynnik chłodniczy przepływający specjalnymi – często miedzianymi – rurami pobiera energię z jednej jednostki klimatyzatora, a następnie przekazuje ją drugiej jednostce tego urządzenia.

Instalacja klimatyzacyjna w większości przypadków składa się z takich elementów:

  • jednostka wewnętrzna – ten element w główniej mierze odpowiada za dystrybuowanie schłodzonego powietrza na pomieszczenia, a jednocześnie to ten element pochłania ciepłe powietrze;
  • rurki – to nic innego jak część klimatyzacji, w której krąży czynnik chłodniczy przenoszący ciepło z jednostki wewnętrznej do elementu zewnętrznego;
  • jednostka zewnętrzna – zazwyczaj to tutaj znajduje się skraplacz, sprężarka oraz zawór rozprężny, czyli te elementy klimatyzacji, które pracują głośniej. Także w tej jednostce umieszczony jest drugi wentylator powietrza. Zachodzi tu też ciekawy proces – w wyniku sprężenia czynnika chłodniczego, ciepło zostaje oddane wentylatorem na zewnątrz;
  • czynnik chłodniczy – ciekły i zimny czynnik, który po sprężeniu powraca do jednostki wewnętrznej, gdzie następnie zostaje rozprężony, aby móc ponownie pobrać ciepło z pomieszczenia, w którym działa klimatyzacja.

Czym jest klimatyzacja?

Pytanie tego typu może wydawać się trochę dziwne. W końcu już właściwie zaznaczyliśmy, jakie jest podstawowe zadanie klimatyzacji. Jednak, chociaż może nam się wydawać, że klimatyzacja to jedynie schładzanie pomieszczenia, w którym działa, to spełnia ona jeszcze inne zadania, o których często nie myślimy. Jakie? Otóż klimatyzacja może również ogrzewać pomieszczenia. Większość oferowanych aktualnie klimatyzatorów ma możliwość odwrócenia procesu chłodzenia i dzięki temu może działać jako ogrzewacz powietrza. Inna opcja to zintegrowanie klimatyzacji z instalacją wentylacyjną, a do tego same klimatyzatory posiadają specjalne filtry, które oczyszczają powietrze, co szczególnie docenią alergicy. Kolejna sprawa to osuszanie powietrza. Tutaj trzeba wyraźnie zaznaczyć, że klimatyzowane powietrze nie jest wysuszone a właśnie osuszone, czyli zachowuje odpowiednią dla człowieka wilgotność (40 – 60%), w której nie rozwijają się groźne dla naszych organizmów grzyby i pleśnie.

Widać więc, że klimatyzacja to instalacja bardzo rozbudowania i pełniąca wiele różnorodnych funkcji.

Ponowne napełnianie klimatyzacji – kiedy?

Zajmijmy się teraz przez chwilę naszym głównym tematem, czyli tym, czy i kiedy potrzebne może być ponowne napełnianie klimatyzacji. Jak by jednak nie było, pamiętajmy, że czynnik chłodniczy to bardzo ważny element systemu klimatyzacji, który spełnia kilka funkcji i to ważnych dla działania całego systemu. Jednak jak to jest z ubywaniem tego czynnika? Warto zaznaczyć, że nieprzypadkowo przeglądy klimatyzacji powinno się wykonywać 2 razy w roku. Właśnie wtedy sprawdza się również stan czynnika chłodzącego. Ale z jakich przyczyn może go ubywać? Pierwsza sprawa to to, że wykonanie samych elementów klimatyzacji może powodować niewielkie ubytki tego czynnika. Jednak są to wielkości na poziomie kilku procent rocznie, więc nie powinny znacząco wpływać na samo działanie klimatyzacji. Niemniej warto to kontrolować. Inny powód – już bardziej kłopotliwy – to jakaś nieszczelność w całym układzie, która to może odprowadzić do poważniejszego uszkodzenia elementów klimatyzacji. Wtedy bezwzględnie nie wolno uruchamiać klimatyzacji i należy wezwać specjalistyczną firmę, która najpierw usunie przyczynę nieszczelności, a później uzupełni klimatyzację do właściwego poziomu.