Jakie są zasady prawidłowego używania klimatyzacji?

klimatyzator

Klimatyzacja jest obecnie standardem wyposażenia wielu biur, sklepów i punktów usługowych, a także coraz częściej montuje się ją w domach prywatnych.

Niektórzy jednak nadal żyją w błędnym przekonaniu, iż klimatyzacja wywołuje infekcje górnych dróg oddechowych i inne problemy zdrowotne. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób prawidłowo korzystać z systemów chłodzących powietrze, aby nie powodowały negatywnych skutków zdrowotnych.

Jak używać klimatyzacji, by nie zaszkodzić zdrowiu?

Chłodne powietrze z klimatyzacji samo w sobie nie jest szkodliwe dla zdrowia. Należy jednak zdać sobie sprawę, że bardzo istotną rolę odgrywa tutaj prawidłowy montaż klimatyzacji. Źle dopasowane i niewłaściwie ulokowane urządzenia mogą przyczynić się do rozwoju i rozprzestrzeniania pleśni czy wirusów, dlatego w tej materii warto zdać się na specjalistów. Dobrze zainstalowany system klimatyzacyjny może poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach, a tym samym obniżyć ryzyko infekcji i innych problemów ze zdrowiem. Należy również pamiętać o regularnym czyszczeniu i serwisowaniu urządzeń. Montaż i serwis klimatyzacji to nasza specjalność, dlatego zapraszamy do kontaktu. Chętnie pomożemy.

Kolejną sprawą istotną dla ochrony zdrowia jest stosowanie właściwych ustawień temperatury i poziomu wilgotności na klimatyzatorze. Zasada jest taka, że różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz i wewnątrz lokalu nie powinna wynosić więcej niż 7 stopni Celsjusza. Optymalna temperatura w pomieszczeniach w okresie letnim to 23-25 stopni Celsjusza, a optymalna wilgotność to 40-60 %. Aby nie stwarzać ryzyka infekcji, używając klimatyzacji powinno się stosować jeszcze jedną istotną zasadę: nie ustawiać klimatyzatora na maksymalne chłodzenie. Nie należy również dopuścić do tego, by w lokalu odczuwalny był ruch powietrza (wartość przepływu powietrza nie może przekraczać 0,2 m/s). W pomieszczeniach, gdzie stosuje się powyższe zasady korzystania z urządzeń klimatyzacyjnych, ryzyko zdrowotne związane z ich obecnością jest praktycznie zerowe.