Czym jest i jak działa rekuperacja?

rekuperator

Komfort cieplny jest dla domowników bardzo ważny zarówno w okresie wiosenno-letnim, jak i jesienno-zimowym. Niestety, niezależnie od zastosowanego w danym domu sposobu ogrzewania czy izolacji budynku w chłodniejszych miesiącach ciepło z pomieszczeń „ucieka”.

W celu wyeliminowania tego problemu warto przemyśleć montaż rekuperatora, który nierzadko sprawdza się lepiej od tradycyjnej wentylacji. Co warto wiedzieć o rekuperacji? Z jakich powodów warto na nią postawić?

Rekuperacja — mechanizm działania

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna pozwalająca na odzyskanie ciepła. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu rekuperatora, któremu cały proces zawdzięcza nazwę. System wymienia zużyte, zanieczyszczone powietrze znajdujące się wewnątrz budynku na czyste — pobierane z zewnątrz. Ponadto rekuperator to doskonały sposób na odzyskanie części już ogrzanego powietrza. To z kolei pozwala na zmieszczenie energii potrzebnej do ogrzania domu, co  przekłada się na mniejsze rachunki.

W jaki sposób jest to możliwe? Będący sercem całej instalacji rekuperator pobiera powietrze zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu przez kanały jest nawiewane świeże powietrze a usuwane to zużyte. Ponadto urządzenie ma wbudowane wymienniki ciepła, za sprawą, których możliwe staje się odbieranie wysokiej temperatury od nagrzanego powietrza, a następnie przekazanie go temu pobieranemu z zewnątrz. Nierzadko też rekuperator może ochładzać powietrze, co sprawdza się w cieplejsze dni.

Rekuperacja sposobem na czystsze powietrze w domu

Rekuperacja nie tylko pozwala na zmniejszenie strat cieplnej wentylacji, lecz także, dzięki zainstalowanym w rekuperatorze filtrom, umożliwia oczyszczanie powietrza pochodzącego z zewnątrz. To rozwiązanie pozwala na usunięciu smogu, pyłków oraz kurzów, co docenią w szczególności alergicy. W urządzeniu często stosowany jest również jonizator, wytwarzający jony ujemne. Za jego sprawą z powietrza usuwane są cząsteczki, które przyciągają kurz oraz bakterie.