Jak często serwisować klimatyzację

serwis klimatyzacji

Systemy klimatyzacji są powszechnie użytkowane w biurach, zakładach pracy czy obiektach użytku publicznego, coraz częściej można spotkać je również w domach i mieszkaniach prywatnych. Nowoczesne urządzenia służą nie tylko do chłodzenia latem, ale również ocieplania wnętrz zimą. Sprawność i skuteczność działania klimatyzacji zależy od wysokiej jakości wykonania komponentów, ale i prawidłowej eksploatacji oraz konserwacji. Nawet najwyższej klasy urządzenie nie zapewni prawidłowego działania, jeśli nie będzie właściwie serwisowane. Jak często należy serwisować klimatyzację? Dowiesz się w dalszej części naszego wpisu.

Zalecana częstotliwość serwisowania klimatyzacji

Zaleca się, aby domową i biurową klimatyzację serwisować dwa razy do roku. Najlepiej zaplanować czynności serwisowe przed i po sezonie, czyli na przełomie marca i kwietnia oraz września i października. Warto jednak pamiętać, że w obiektach, w których panują specyficzne warunki i występuje większe zanieczyszczenie powietrza, należy to robić częściej. Dotyczy to m.in. restauracji, sklepów, magazynów itp.

Podczas przeglądów trzeba szczególną uwagę zwrócić na filtry, skraplacz, parownik. Oprócz tego kontroli podlegają też sterowniki, połączenia układów, wszystkie przewody i izolacje. Na tym etapie można wykryć ewentualne usterki czy nieprawidłowości, które są od razu naprawiane. Pozwoli to uniknąć poważniejszych problemów w przyszłości.

Co ważne, wymiana filtrów w klimatyzacji powinna odbywać się średnio co 3 miesiące, chociaż i w tym przypadku częstotliwość zależy od ilości pyłków, kurzu czy innych zanieczyszczeń, jakie gromadzą się w pomieszczeniach. Filtry są na niej szczególnie narażone i to właśnie one pochłaniają ich najwięcej.

Profesjonalne serwisowanie klimatyzacji jest ważne

Regularne serwisowanie klimatyzacji najlepiej oddać w ręce fachowców, którzy zrobią to nie tylko prawidłowo, ale i sprawnie. Zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy, która specjalizuje się w serwisie klimatyzacji. Zapewniamy nie tylko przeglądy gwarancyjne i pogwarancyjne, ale również dokonujemy niezbędnych napraw w przypadku usterek.

Do najważniejszych czynności serwisowych zaliczamy m.in.: czyszczenie klimatyzacji (wentylatory, komory wymiennika i samego wymiennika, kratek czerpni i kratek wyrzutni), dezynfekcję wymiennika i tacy ociekowej. Oprócz tego kontrolujemy sprawność odprowadzania skroplin oraz parametry automatyki. Sprawdzamy też historię kodów błędów i poprawność działania sterownika.