Jak dobrać pompę ciepła do domu?

pompa ciepła

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które nie „produkuje” energii, więc nie musi spalać żadnego paliwa. Do ogrzewania pomieszczeń i wody wykorzystuje energię cieplną znajdującą się na zewnątrz budynków. Koszty jej eksploatacji ograniczają się jedynie do zakupu niewielkiej ilości prądu, który może być dostarczany z paneli fotowoltaicznych, jeśli budynek takie posiada. Jest to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, które cieszy się obecnie coraz większym zainteresowaniem. W dalszej części naszego wpisu podpowiemy, jak dobrać pompę ciepła do potrzeb domu i jakie parametry są najważniejsze. Zapraszamy do czytania.

Odpowiednio dobrana moc grzewcza pompy ciepła

Najważniejszą sprawą jest dobór mocy grzewczej pompy ciepła, która powinna pokrywać całość zapotrzebowania na moc grzewczą budynku do określonej temperatury powietrza zewnętrznego, aby sprawność urządzenia była opłacalna. W pierwszej kolejności trzeba więc określić konkretną wartość zapotrzebowania na moc cieplną budynku. Tym zajmują się fachowcy. W przypadku domów już istniejących analizuje się ilość zużywanego dotychczas paliwa. Można też dokonać audytu budynku pod kątem zapotrzebowania na energię. W nowo powstających obiektach dokonywana jest analiza na podstawie dokumentacji i wykazu materiałów budowlanych.

Jeśli ze wstępnych wyliczeń okaże się, że przy minimalnej temperaturze obliczeniowej moc grzewcza urządzenia jest niższa niż zapotrzebowanie budynku, rozsądną opcją będzie zastosowanie dodatkowego źródła ciepła, działającego wspomagająco dla pompy w najzimniejszych miesiącach roku. Wszystkie te kwestie analizowane są na etapie wstępnego planowania całej inwestycji.

Inne istotne parametry

Podczas doboru pompy ciepła do domu trzeba też wziąć pod uwagę kilka innych ważnych parametrów. Zaliczamy do nich m.in.:

  • moc chłodniczą, która wskazuje na to, z jaką największą mocą może pracować sprężarka, pobierając ciepło ze źródła. Warto przy tym podkreślić, że wiele zależy od temperatury panującej na zewnątrz (im niższa temperatura, tym mniejsza wydajność systemu grzewczego).
  • moc elektryczną (Pe), czyli wskaźnik informujący o tym, jakie będzie zapotrzebowanie na prąd, przy czym średnio jest to ok. 25%. Im mniejszy wskaźnik Pe, tym tańsza w użytkowaniu będzie pompa.
  • współczynnik COP, czyli wydajność cieplna, wskazująca na to, jak bardzo energooszczędna, a więc i ekologiczna będzie pompa. Określa stosunek mocy grzewczej urządzenia do mocy, jaką będzie musiało pobierać z zewnątrz. Im wyższy współczynnik COP, tym mniej energii potrzeba do uzyskania tej samej ilości ciepła.

Aby odpowiednio dopasować pompę ciepła do potrzeb domu, należy zgromadzić jak najwięcej informacji zarówno na temat obiektu, w którym będzie ona zainstalowana, jak i samego urządzenia.