Gdzie w domu zamontować pompę ciepła?

powietrzna pompa ciepła na ścianie budynku

Pompa ciepła to wydajne urządzenie grzewcze, które służy do ogrzewania wody i pomieszczeń, wykorzystując przy tym energię cieplną znajdującą się na zewnątrz budynków. W przeciwieństwie do konwencjonalnych metod ogrzewania nie potrzebuje zasilania paliwami. Jedyną energią, jaką trzeba jej zapewnić, jest prąd, który może być dostarczany z paneli fotowoltaicznych. Wprawdzie koszty zakupu i instalacji pompy ciepła jest wyższy niż tradycyjnego centralnego ogrzewania, jednak w dłuższej perspektywie wydatki eksploatacyjne są zdecydowanie niższe. Jeśli więc chcesz zdecydować się na montaż pompy ciepła, jest to naprawdę dobra opcja. Musisz jednak dobrze przemyśleć dokładne zlokalizowanie urządzenia. W dalszej części naszego wpisu odpowiadamy, gdzie w domu zamontować pompę ciepła.

Gdzie umieści pompę ciepła w domu?

Dużą zaletą pompy ciepła jest to, że nie wymaga ona specjalnego pomieszczenia ani też nie ma szczególnych wytycznych dotyczących konkretnego położenia w budynku. Jednak wybierając konkretne miejsce w domu, trzeba kierować się wielkością całego systemu oraz generowanym hałasem podczas pracy pompy. Warto też zapewnić łatwy dostęp do najważniejszych podzespołów na wypadek ewentualnej awarii.

Pompy ciepła montowane wewnątrz domu nie są duże — gabarytami dorównują średniej wielkości lodówce. Zwykle konieczne jest jednak zastosowanie dodatkowego osprzętu (w zależności od systemu grzewczego). Najbardziej kompaktowym rozwiązaniem jest współpraca pompy z ogrzewaniem płaszczyznowym. Jeśli natomiast urządzenie ma pracować z klasycznymi grzejnikami, trzeba wyznaczyć dodatkowe miejsce na osobną pompę obiegową i zbiornik buforowy. Wprawdzie nie są to urządzenia głośne, jednak generują pewien hałas, dlatego też warto umieścić je w pomieszczeniu oddalonym od sypialni, pokoju dziecięcego czy nawet salonu.

Pompy przeznaczone do montażu na zewnątrz to urządzenia powietrzne i niektóre gruntowe. W tym przypadku zwykle preferowany jest montaż przy ścianie zewnętrznej, aby możliwe było zapewnienie dobrego połączenia z instalacją dolnego źródła. Zwykle jednak producenci zalecają, jaka powinna być minimalna odległość urządzenia od budynku (średnio od 30 cm do 1,5 m).