Zalety zastosowania rekuperatora

otwarty rekuperator powietrza

Rekuperatory przeznaczone są do skutecznej wymiany zużytego powietrza z pomieszczeń, a dostarczania świeżego. Dzięki temu można zawsze oddychać świeżym powietrzem, nawet przy zamkniętych drzwiach i oknach — przez całą dobę i niezależnie od pogody na zewnątrz. Latem rekuperacja zapewnia przyjemne obniżenie temperatury wewnątrz, a zimą przeciwdziała wychłodzeniu pomieszczeń. Nawiewane powietrze jest pozbawione nadmiernej wilgoci, a także groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń, kurzu, alergenów czy związków chemicznych. To najważniejsze, chociaż nie jedyne zalety rekuperacji.

Dlaczego warto zdecydować się na rekuperację?

Rekuperacja to nie tylko sposób na świeże powietrze w domach czy biurach, ale również skuteczna ochrona przed smogiem, który obecnie stanowi problem nie tylko w dużych miastach. Za sprawą zastosowanych filtrów można ograniczyć dostęp szkodliwych pyłów i zanieczyszczeń.

Jest to również rozwiązanie korzystne pod względem ekonomicznym. Inwestując w rekuperację, możesz w przyszłości skutecznie oszczędzać na ogrzewaniu. Ciepło nie „ucieka” na zewnątrz, lecz jest wykorzystywane ponownie. Wszystko to za sprawą wymiennika ciepła, którego zadaniem jest przekazywanie energii z powietrza wywiewanego do strumienia powietrza nawiewanego. To właśnie z tego powodu rekuperatory są obecnie powszechnie montowane w domach energooszczędnych i pasywnych.

Nowoczesne rekuperatory działają oszczędnie, wydajnie, a dodatkowo dają użytkownikom możliwość kontroli procesu wymiany powietrza w pomieszczeniach. Dzieje się tak za sprawą zastosowanych sterowników, które pozwalają na zmianę intensywności przewietrzania wnętrz.

Należy przy tym podkreślić, że rekuperacja zapewnia komfort i wydajność na poziomie praktycznie nieosiągalnym dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. W ten sposób raz na zawsze pozbędziesz się problemu przeciągów przy intensywnym przewietrzaniu, much i komarów wlatujących przez otwarte okna, nadmiernej wilgoci, zaparowanych szyb i luster, nieprzyjemnych zapachów itd. Powietrze w pomieszczeniach będzie świeże, czyste i przyjemne.