Jak montuje się powietrzną pompę ciepła?

powietrzna pompa ciepła

Powietrzne pompy ciepła wykorzystują energię cieplną znajdującą się na zewnątrz budynku do ogrzewania wody oraz pomieszczeń. Są ekonomiczne i ekologiczne, ponieważ nie wymagają spalania paliwa, a więc nie emitują szkodliwych substancji. Ich montaż powinien być jednak przeprowadzony przez fachową ekipę. Przekonaj się, jakie najważniejsze czynności realizowane są przy montażu pompy ciepła.

Montaż pompy ciepła: najważniejsze etapy

W pierwszej kolejności niezbędne jest fachowe oszacowanie zapotrzebowania cieplnego domu. Na tej podstawie można dobrać moc grzewczą pompy adekwatnie do zapotrzebowania na energię danego budynku. Następnie cała instalacja powinna być odpowiednio zaprojektowana, aby możliwa była jej ekonomiczna i bezproblemowa eksploatacja. W związku z tym prace z tego zakresu warto oddać w ręce doświadczonej firmie instalatorskiej.

Pompy ciepła we Wrocławiu montuje się nieco łatwiej niż gruntowe, przede wszystkim ze względu na fakt, że nie ma konieczności przeprowadzania czasochłonnych robót ziemnych. W wielu przypadkach cały proces realizowany jest w ciągu jednego dnia, ewentualnie w miesiącach zimowych może się nieco przedłużyć.

Kiedy wszystko jest zaplanowane, można przejść do montażu jednostki zewnętrznej, spełniając przy tym wszystkie niezbędne warunki dotyczące jej umiejscowienia. Można ją umieścić na konstrukcji wsporczej lub bezpośrednio na fundamencie o odpowiedniej wysokości. Następnie montowane są urządzenia wewnętrzne. Jednostka wewnętrzna swoimi gabarytami przypomina lodówkę lub standardowy kocioł gazowy, dlatego też może być umieszczona na ścianie budynku — najlepiej na tej samej, na której znajduje się jednostka zewnętrzna (lub w niewielkim oddaleniu). Później pozostaje już tylko testowo uruchomić pompę ciepła, aby sprawdzić, czy wszystko działa prawidłowo.