Jakie koszty trzeba ponieść przy zakładaniu pomp ciepła?

stos polskich monet

Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania wody i pomieszczeń to coraz chętniej wybierane rozwiązanie nie tylko ze względów ekologicznych, ale i ekonomicznych. Doskonałym tego przykładem są pompy ciepła, które zapewniają wysoki komfort cieplny przy ograniczonych nakładach finansowych. Pojawia się jednak pytanie: jakie koszty trzeba ponieść przy zakładaniu pompy ciepła. Kilka wskazówek na ten temat w dalszej części wpisu.

Ile kosztuje założenie pompy ciepła?

Ogólny koszt całej inwestycji zależy od kilku czynników, przy tym najważniejszy jest montaż instalacji, cena zakupy pompy, a także szereg innych kwestii, w tym m.in. lokalizacja, klasa energetyczna obiektu czy indywidualne wymagania użytkowników. Z kolei sama cena pompy zależy od jej mocy, wydajności, rodzaju, zakresu grzewczego, zastosowanego czynnika chłodzącego. W przypadku rodzaju pompy największą popularnością cieszą się obecnie urządzenia powietrzne, które są wolnostojące i mogą być umieszczone na zewnątrz lub wewnątrz budynku.

Niewątpliwie decydując się na to rozwiązanie, trzeba dysponować określonym kapitałem wstępnym. Jednak warto uwzględnić przy tym niższe nakłady na budowę domu, ponieważ nie trzeba budować komina i typowej kotłowni z miejscem na składowanie opału. Przy planowaniu inwestycji warto też uwzględnić późniejsze oszczędności, a także istotne korzyści dla użytkowników wynikające m.in. z bezobsługowego ogrzewania. Dodatkowo inwestorzy mogą ubiegać się o dofinansowanie z funduszy unijnych.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem z zakresu OZE jest montaż pompy ciepła wraz z panelami fotowoltaicznymi, z których będzie się czerpać prąd. W tym przypadku dom stanie się praktycznie samowystarczalny, a miesięczny koszt ogrzewania będzie można zredukować nawet do 0 zł! Z kolei najwyższy komfort cieplny zapewnia pompa ciepła wraz z ogrzewaniem podłogowym.